| Brand | Yato |
| Entity responsible for this product in the EU | TOYA S.A.More |
| Series | GRE |
| Arm quantity | 2 |
| Separator working range | 75-105 mm |
| Jaws range | 80-180 mm |
| Jaws length | 250 mm |
| bore diameter | 39 mm |
| Force pressure | 50 kN |
| Piston stroke | 16 mm |
| Material | CrV |
| Surface finish | blackened |
| Hardness | 38-45 HRC |
| Technology process | wrought |
| Symbol | YT-0609 |
Usage warnings:
Use of hand tools may be dangerous! Always use personal protection equipment at work. Use only proper undamaged tools. Select the type and size of tool according to intended application. Do not overload tools. Keep tools away from children. Use tools with proper care.