| Brand | Yato |
| Entity responsible for this product in the EU | TOYA S.A.More |
| Series | GRD |
| Socket size | 10 mm |
| Holder size | 1/4" (6.3 mm) |
| Socket type | hexagonal, short |
| Length | 25 mm |
| Socket outer diameter | 12 mm |
| Socket with drive adapter diameter | 15 mm |
| Material | CrV 50BV30 |
| Surface finish | chrome plated, satin, polished |
| Hardness | 43-47 HRC |
| DIN | 3121 |
| AS-DRIVE | yes |
| Drive locks | yes |
| Symbol | YT-1409 |
Usage warnings:
Use of hand tools may be dangerous! Always use personal protection equipment at work. Use only proper undamaged tools. Select the type and size of tool according to intended application. Do not overload tools. Keep tools away from children. Use tools with proper care.