| Brand | Yato |
| Entity responsible for this product in the EU | TOYA S.A.More |
| Series | GRD |
| Weight | 1000 g |
| Head length | 180 mm |
| Head thickness | 20x20 mm |
| Length | 345 mm |
| Material of hammer face | steel |
| Head treatment | blackened |
| Grip material | steel, ABS+TPR |
| Symbol | YT-45650 |
Geological hammer with a sharp tip. The handle and the obverse are a monolith. For user comfort and a secure grip, the handle is covered with ABS and TPR material.
- Length: 345 mm
- shank length: 180 mm
- shank thickness: 20x20 mm
- material of the boot: steel
- end of face: blackened
- shaft material: steel, ABS+TPR
- weight: 1000 g