| Brand | Yato |
| Entity responsible for this product in the EU | TOYA S.A.More |
| Series | GRD |
| Weight | 1010 g |
| Head length | 190 mm |
| Head thickness | 23x23 mm |
| Length | 340 mm |
| Material of hammer face | steel |
| Head treatment | blackened |
| Grip material | steel, ABS+TPR |
| Symbol | YT-45655 |
Geological hammer with flat end. The handle and the obverse are a monolith. For user comfort and a secure grip, the handle is covered with ABS and TPR material.
- Length: 340 mm
- shank length: 190 mm
- shank thickness: 23x23 mm
- material of the boot: steel
- end of face: blackened
- shaft material: steel, ABS+TPR
- weight: 1010 kg