| Brand | Yato |
| Entity responsible for this product in the EU | TOYA S.A.More |
| Series | GRF |
| Measuring range | 0.05-50 m |
| Measurement unit | meters, feet, inches, feet + inches |
| Measurement basis | 3 |
| Measurement memory | 99 |
| Surface measurement | yes |
| Volume measurement | yes |
| Measurement accuracy | ±2 mm |
| Measured angle accuracy | ±1 ˚ |
| Calibration range | -9 ~ +9 mm |
| Functions | calibration |
| Continuous measurement mode | yes |
| Single measurement mode | yes |
| Min. and max. measured distance mode | yes |
| Adding and subtracting distances mode | yes |
| Constant angle pitch measurement mode | yes |
| Indirect measurement using hypotenuse | yes |
| Indirect measurement using two hypotenuses | yes |
| Indirect measurement using divided right-angled triangle mode | yes |
| Indirect measurement using double right-angled triangle mode | yes |
| Indirect measurement using right-angled triangle mode | yes |
| Power supply | battery |
| cell type | 2x1.5V; AAA, 2x1.2V; AAA |
| Dimensions | 110x46x25 mm |
| Laser | yes |
| Laser class | 2 |
| Laser power | ˂1 mW |
| Laser wave length | 650 nm |
| Laser pointer colour | red |
| Electronic digital spirit level | yes |
| Display type | backlit LCD |
| Measurement resolution | 1 (0-9.999 m), 10 (10-49.99 m) mm |
| Lowest displayed value | 1 mm |
| Auto power off | 30 (laser), 180 (rangefinder) s |
| Working temperature range | 0~40 ˚C |
| Storage temperature | -10 ~ +50 ˚C |
| Weight | 80 g |
| Symbol | YT-731251 |
Laser rangefinder for fast and precise distance measurements in the range from 0.05 to 50 meters. For distance and volume measurements inside buildings. Convenient case protects against dust and damage.
Features:
- point and continuous measurement
- calculating area and volume
- 3 measurement modes according to the Pythagorean theorem
- memory of 99 results
- variable starting point of measurement
- changing measurement units
- continuous measurement of slope angle during distance measurements
- automatic laser shutdown after 30 seconds
- automatic shutdown of the rangefinder after 180 seconds
- calibration
Additional information:
- large, readable LCD display
- battery status indicator
- reinforced housing
- power supply: 2 AAA batteries