| Brand | Yato |
| Entity responsible for this product in the EU | TOYA S.A.More |
| Series | GRF |
| Power | 2400 W |
| Guide bar length | 16" (405 mm) |
| Voltage | 230-240 V a.c. |
| Frequency | 50 Hz |
| Chain type | 3/8.050X56DL |
| Chain pitch | 3/8" (9.525 mm) |
| Guide link length | 0.05" (1.3 mm) |
| Max. chain travel speed | 15 m/s |
| Chain spread | 19 mm |
| Links quantity | 56 |
| Chain guide type | AP16-56-507P |
| Mounting type | P |
| Oil tank capacity | 0.2 l |
| Automatic chain lubrication | yes |
| Electric insulation class | II |
| Protection grade | IPX0 |
| Acoustic pressure | 96.5 ± 3.0 dB(A) |
| Acoustic power | 104.5 ± 2.36 dB(A) |
| Vibrations | 6.55 ± 1.5 / 6.02 ± 1.5 m/s² |
| Weight | 5.45 kg |
| Set includes | saw, chain guide, cutting chain, guide cover |
| Symbol | YT-84872 |
Convenient and lightweight chainsaw with good cutting performance. Perfect for household and garden work. Excellent ergonomics allow for comfortable work. The side tensioner is used for safe and tool-free chain tensioning. The chainsaw has a built-in oil tank for automatic chain lubrication. The tank has a transparent oil level viewing window.
- power: 2400 W
- guide bar length: 16" (405 mm)
- chain speed: 15 m/s
- pitch: 9.52 mm / 3/8”
- chain width: 1.3 mm / 0.05”
- number of chain links: 56
- mounting type: P
- automatic chain lubrication
- weight: 5.45 kg